niedziela, 31 marca 2013

category: may be needed - sztuka

    Na pewno większość z Was, nie interesuje się czymś takim jak sztuka- chodzi mi tu o architekturę, obrazy, rzeźbę. Ja zostałam na to skazana wybierając rozszerzenia na których jest dodatkowa historia, język polski i wcześniej wspomniana historia sztuki. Szczerze? sama nie wiedziałam na co się dokładnie piszę, decydując się na własnie te rozszerzenia, ale teraz absolutnie nie żałuję. Wcześniej nie widziałam nic a nic o sztuce, ponieważ nie interesowała mnie ona kompletnie. Po prawie dwóch latach uczęszczania na lekcje zobaczyłam, że to jest ciekawe! Chcę Wam przybliżyć chociaż minimum z minimum czegoś co po prostu warto wiedzieć. Nie zrażajcie się, bo wiem że zaczyna się sztywniacko i ,,dziwnie,, ale obiecuję, będzie fajnie ! :D





 1

(lewy górny róg obrazu)


Mam nadzieję, że chociaż kojarzysz ten obraz :)

 Istnieją dwie nazwy tego dzieła:
1. Dama z łasiczką
2. Dama z gronostajem

autor: Leonardo na Vinci
  obraz powstał ok. 1490 roku w czasie pobytu Leonarda da Vinci na mediolańskim dworze

Jest to jedyne dzieło Leonarda, które przebywa  w Polskim muzeum, a znajduje się ono w Krakowie :)

Patrzysz się na obraz... Patrzysz się dalej. Widzisz młodą kobietę, gronostaja czy tam łasicę. Myślisz sobie: stary obraz, jest uważany za dzieło sztuki więc okej, niech im będzie. Aleeee...

Obraz dla każdego może wydawać się inny: jedni powiedzą że obraz jak obraz, a inni (chociaż mniejszość)  że to dzieło sztuki :) Ja chciałam Wam przedstawić parę ciekawostek z tego i następnych obrazów, ponieważ każdy kryje w sobie tajemnice i zagadki, które do dzisiaj jeszcze nie wszystkie zostały wyjaśnione.
                   Zwierzę która trzyma Cecylia jest połączone z jej nazwiskiem. Gale (z łac. łasica) - odpowiada dwom pierwszym sylabom jej nazwiska -Gallerani  Jest jeszcze jeszcze druga sprawa. Możemy zwrócić uwagę, że gronostaj może odnosić się także do księcia, który był kochankiem dziewczyny. Młodzieniec postanowił niestety poślubić inną kobietę, kobietę z większą liczbą cyferek na koncie bankowym. Malarz nie mógł przedstawić wprost całej skomplikowanej sytuacji, więc zastąpił to na obrazie symboliką. (Księcia zwano czasem ermellino (gronostaj). Kobieta w czasie portretowania była w ciąży (tak, z nim)(proszę zerknąć na dolną część obrazu), lecz Leonardo specjalnie ukazał ją w półpostacii, bo to nie ciąża miała być tematem działa, lecz ukazanie kochanki księcia jako ideał piękna. Zwierzak odwołuje się też do starej tradycji według, której gronostaje ułatwiały ciężarnym kobietom wydanie dziecka na świat. 



 Niegdyś uważano, że Leonardo da Vinci malował realistyczne obrazy. Jednak teraz sądzi się, że jednak malarz uwielbiał zagadki. Możemy zobaczyć to interpretując inne jego obrazy.


Dlaczego głowa kobiety jest obrócona w inną stronę niż całe ciało? 
1. Gronostaj unosi swoją głowę i również patrzy w lewą stronę, tak samo jak kobieta, jakby na kogoś się patrzyli, jakby ktoś coś do niech mówił. 
2.  Rezygnacja z typowego dla portretu układu postaci patrzącej się na widzów obrazu, wynikała być może z chęci zasygnalizowania jej dwuznacznego charakteru - jako kochanka księcia (a więc kobieta zmuszona do dyskrecji) nie powinna była wystawiać swojego wzroku na badawcze spojrzenia i komentarze postronnych osób.
2. ,,Dama ma pozycję głowy niezgodną względem ciała, ponieważ malarz cały czas był w stroju błazna. Wyglądał komicznie i dlatego kobieta nie chcąc się roześmiać podczas jej malowania obróciła głowę, by nie patrzyć na Leonarda. Chciała być uwieczniona z twarzą wyrażającą powagę. Łasiczka patrzy w tym samym kierunku co jej właścicielka, ponieważ zobaczyła w tamtym miejscu muchę, całkiem przez przypadek dało to bardzo ciekawy efekt,,
Oczywiście znaleźli byśmy jeszcze parę innych wyjaśnień :)


Jeżeli chodzi o tło.
Tło w oryginale miało kolor niebieski. Skąd to wiemy? w górnym rogu obrazu widnieje napis LA BELE FERONIERE / LEONARD D’AWINCI. Jest to więc podpis artysty z błędem ? Odkryto, że obraz musiał zostać przemalowany/poprawiony/dokończony z rąk kogoś innego. Wskazówką do zastanawiania się nad czarnym tłem również było to, że wszystkie inne dzieła da Vinciego nie mają tła w kolorze czarnym.

Renowacja tego obrazu trwa już dosyć długo, i to właśnie nasi polscy naukowcy, starają się przybliżyć stary odcień tła na obrazie Damy.


Mam nadzieję, że takie chociażby okruchy sztuki Was zainteresowały.



PRZERÓBKI:















Zapraszam do komentowania. 
R



2 komentarze:

  1. No Rakocz historia sztuki z Panią Olbińską daje efekty :D jeśli chcesz napisać maturkę z HM to tylko z Panią O.

    OdpowiedzUsuń
  2. jasne że daje ! :D
    to się jeszcze zobaczy :)

    OdpowiedzUsuń